Sveikos nervų sistemos link: "kovok arba bėk" būsenos įtaka sveikatai ir gyvenimo kokybei
Reaguodama į aplinkos ir vidinius dirgiklius, mūsų autonominė (t.y. nevalingai veikianti) nervų sistema akimirksniu įvertina juos kaip saugius arba pavojingus ir aktyvuoja atitinkamą kūno atsaką: įjungia socialinio įsitraukimo sistemą, simpatinę sistemos dalį („kovok arba bėk“) arba sustingimo ir suglebimo būseną. Visos šios būsenos yra normalios ir naudingos mūsų išlikimui, tačiau kelia iššūkių, kuomet yra neproporcingos situacijai ar jaučiamės jose užstrigę.
„Kovok arba bėk“ - tai fiziologinė reakcija į suvoktą pavojų. Ši būsena yra signalas, kuris mums praneša: "Tai, kas vyksta, nėra saugu! Reikia judėti - kovoti arba pabėgti į saugią vietą!" Kai mūsų autonominei nervų sistemai atrodo, kad kažkas nėra saugu, ji nedelsdama veikia. Sprendimas įjungti kovos-bėgimo (arba sustingimo ir suglebimo) režimą nėra padiktuotas racionalaus mąstymo. Mūsų nervų sistema tai nusprendžia už mus.
Kai mūsų nervų sistema veikia sklandžiai, mes reaguojame ir aktyviai veikiame pavojingose situacijose, o joms praėjus, sugebame grįžti į savireguliaciją ir ramią būseną. Tačiau dėl nuolatinio streso mūsų moderniame gyvenime, traumų, išteklių trūkumo ir kitų iššūkių, galime patekti į chroniško sujaudinimo ir streso būseną.
Kai aktyvuojama kovos-bėgimo reakcija, simpatinė nervų sistema išskiria streso hormonus, įskaitant adrenaliną ir kortizolį. Chroniškas stresas reiškia, jog šie hormonai nuolat cirkuliuoja mūsų kraujyje ir ilgainiui gali sukelti virškinimo sutrikimus (pvz., dirgliosios žarnos sindromą), nemigą, migreną, raumenų skausmus, įtampą ir rigidiškumą ir t.t.
Polivagalinės teorijos autorius S. Porges teigia, jog autonominės nervų sistemos būsenos veikia ne tik mūsų fiziologiją, bet ir mūsų emocines reakcijas bei vidinio ir išorinio pasaulio suvokimą.
KAIP SUPRASTI, KAD ESU KOVOK ARBA BĖK BŪSENOJE?
Kūno signalai:
Padažnėjęs širdies ritmas
Greitas paviršutiniškas kvėpavimas
Padidėjęs kraujospūdis
Išsiplėtę vyzdžiai
Raumenų įtampa
Nerimastingas kūnas
Sutrikęs virškinimas
Emocijos:
Pyktis
Susijaudinimas
Baimė
Nerimas
Įtampa
Nerimastingumas
Panika
Agresija
Gynybiškumas
Mintys:
Gana!
Daugiau šito nekentėsiu!
Taip VISADA nutinka!
NIEKADA negaunu, ko noriu.
Paskutinis lašas, ir sprogsiu.
Nenoriu čia būti.
Turiu iš čia dingti DABAR.
Kad mūsų nervų sistema atgautų natūralų gebėjimą efektyviai prisitaikyti prie kintančių kasdienio gyvenimo iššūkių, galime puoselėti sveikus įpročius (pvz., pakankamas miegas, fizinis aktyvumas, laiko leidimas lauke, sveika mityba t.t.), taip pat mokytis ir taikyti įvairias praktikas ir technikas, padedančias atkurti kūno ir proto pusiausvyrą ir sugrąžinti ramybės jausmą.
KAIP SAU PADĖTI, KAI UŽKLUMPA STRESAS?
Atmink: kovok arba bėk būsena kviečia veiksmui
Panardink veidą į šaltą vandenį
Užsiimk fizine veikla
JUDĖK! Išeik į lauką
Įsijunk energingą muziką ir šok
Atsigulk ant grindų ir atsistumk nuo jų rankomis
Išsipurtyk, drebink kūną
NORISI KAŽKO DAUGIAU?
Polyvagal pratimai ir somatinės praktikos, kurių mokome "Sveikos nervų sistemos" link užsiėmimuose yra praktiški, paprasti įrankiai, kurie padeda "sutepti" mūsų nervų sistemą, kad ji sklandžiau perjungtų savo pavaras nuo aukščiausios iki žemiausios - nuo aktyvumo iki atsipalaidavimo - ir atgal, kad galėtume labiau mėgautis gyvenimu savo kūne.
Norėdami gauti daugiau informacijos sekite naujienas www.ikunytapraktika.lt arba rašykite mums elektroniniu paštu ikunytapraktika@gmail.com
Jurga Bliss su klientais dirba internetu anglų ir lietuvių kalbomis, o Portugalijos Algarvės regione - ir gyvai. Jurgos domėjimosi sritys - somatinė psichologija, tarpasmeninių santykių iššūkiai, darbas su vidine šeima (subasmenybėmis), autoimuniniai bei psichosomatiniai susirgimai, gyvenimas užsienyje bei daugiakultūrinėje aplinkoje. Susisiekti ir susitarti dėl asmeninės sesijos galite čia.
Comments